İnstagram Üzerinden Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnstagram Üzerinden Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnstagram hesapları son zamanlarda sürekli siber saldırıya uğrayan ve bazen de hesapların kullanıcılardan çalınması ile son bulan sistemlerden bir tanesi halini almıştır. Özellikle de çok takipçili hesaplar hedef olmak üzere pek çok hesap çalınabilmektedir. Herkes kendi hesabının güvenliğini korumak zorundadır çünkü bir hesap bir kere el değiştirdikten sonra tekrar almak çok uğraştırıcı ve bazen de imkansıza yakın olmaktadır. İnstagram hesap güvenliği için İnstagram’ın bazı uygulamaları mevcuttur.

İnstagram Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Hesap güvenliği konusunda endişeli olan ve hesaplarının güvenliğini sağlamak isteyen kişiler öncelikle korunaklı bir şifre seçmelidir. Saçma ve basit şifrelerin seçilmesi hesabın güvenliğini tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle karmaşık kombinasyonlar tercih edilmelidir. Yani büyük küçük harf duyarlılığı olan, içerisinde harf ve rakamların yer aldığı, noktalama işaretlerinin de dahil olduğu şifreler instagram hesabı için en güvenilir şifrelerdir. Böyle şifrelerin tahmin edilmesi de oldukça zordur.

İnstagram  hesap güvenliği için kişiler e- mail veya şifre gibi bilgilerini hiç kimse ile paylaşmamalıdır. Bu paylaşım daha sonrası için hesabın çalınması gibi anlamlara gelebilmektedir. Bu sebeple kişiler kişisel hesap bilgilerini ellerinden geldiğince gizli tutmalıdır.

İnstagram güvenliğinin diğer en önemli noktası mail güvenliğidir. İnstagram şifre yenileme işlemleri gibi işlemler mail aracılığı ile yapıldığı için kişiler öncelikle mail hesaplarına korunaklı şifreler koymalıdır. Bu sayede hem hesaplar güvende olacak hem de ana mail ismi verilen ilk mail hesabı güvende olacaktır.

İnstagram hesapları konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise çift doğrulamadır. İnstagram’ın kendi özelliği olan ve hesap güvenliği için son derece pratik olan ikili kimlik doğrulaması telefona şifre göndermekte ve gelen mesajdaki kodu girmeden açılmamaktadır. Bu sayede telefonunuz sizde olduğu müddetçe sizden başka herhangi biri İnstagram hesabınıza giriş yapamayacaktır. Bu da beraberinde hesap güvenliği konusunda bir artı oluşturacaktır.

İnstagram Güvenliği İçin Ek Uygulamalar Var Mı?

İnstagram hesabının güvenliğini sağlamak için bazı ek uygulamalar vardır. Bu uygulamalar mağazalardan ya da internet üzerinden indirilebilir fakat her uygulama güvenilir olmamaktadır. Özellikle yüksek takipçili hesapların güvenliği açısından bu durum tavsiye edilmemektedir. Çünkü uygulamalara şifre ile girilir ve uygulama kendini bir süre sonra fesih edip hesapları çalabilir. Bu durumda kişilerin yapabileceği çok bir şey yoktur. O nedenle kişiler nu hesaplara çok fazla yaklaşmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta var olan kodların başkaları ile paylaşılmamasıdır. İnstagrama giriş aşamasında telefonu yanında olmayan kişiler bir veya iki kodla giriş yapabilirler ve bu kodları toplu halde indirirler ancak bu kodların başka birinde olmaması son derece önemlidir. Aksi halde hesaba istediği zaman basitçe giriş yapabilecektir.

İnstagram Hesabı Ne Kadar Korunaklı?

İnstagram’da internet üzerinde varlığını sürdüren diğer sosyal medya hesapları gibi her yönden gelişmeyi bekleyen ve birçok açığı olan sosyal medya platformlarından biridir. Hesap güvenliği en yüksek seviyede de olsa mutlaka bir açık bulunabilir ve hesap bir başkası tarafından çalınabilir. Bu durumun önüne geçmek adına yapılabilecek pek fazla durum yoktur ama hesabın çalınmasına karşı İnstagram ekibine durumu bildiren bir mail atılabilir. Bu mail değerlendirilecek ve karşılığında kişinin kimliğini doğrulaması için bazı seçenekler sunulacaktır. Bu seçeneklerden biri ile kimliğini doğrulayan kişiler hesabını tekrardan alabilecektir. Bu zahmetlere girmemek adına kişiler olabildiğince şifresini kimseye vermemeli ve özellikle de mail hesabını sağlama almalıdır. Bu sayede İnstagram hesap güvenliği de en yüksek seviyede olacaktır.

2020-01-19 01:07:23

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

İnstagram Beğeni ve Takipçi Kasma

İnstagram Beğeni ve Takipçi Kasma

Takipçi satın alarak uzun zamandan beri hayalini kurduğunuz İnstagram’da fenomen olma amacınızı

İnstagram İzlenme Arttırma Taktikleri

İnstagram İzlenme Arttırma Taktikleri

İnstagram, yeni yapılan güncelleştirmeler ile içerisinde videoların oynatılabildiği ve bu videoların

İnstagram Beğeni Satın Al

İnstagram Beğeni Satın Al

Takipçi satın alarak İnstagram’da fenomen olmaya başlayabilirsiniz. Ancak tek başına bu çalışmayı